27 Nisan 2014 Pazar

Gençlerden Ecdada Mektup Yarışması (Nazım Hikmet'e Mektup)


Sevgili Üstadım,
Kaç kez avuçlarım arasında buruşup, gözyaşlarımla buluştu kalemimin bir nakış misali ilmek ilmek dokuduğu sayfalar...

Yoksun ya bir yanım buruk işte. Sadece bu yüzden kağıda kaleme gitmiyor elim, aklımda döndürüp duruyorum sözcükleri, gecenin dağılmış boncuk taneleri gibi ve bazen sessiz sedasız kayboluyor, dağılıp gidiyorum. Kendimi de, sonunu görmediğim cümlelerimi de toparlamakta zorlanıyorum.

Semayı dinlemek istiyorum gözlerim kapalı ve yüreğimi yolluyorum senin olduğun mekanlara. Dilim adeta lal olup susuyor arş-ı mevlaya. Şiirlerini okumayı, kaleme aldıkların arasında kaybolmayı seviyorum. Yaşama olan engin bakışınla ben de hayaller kurup gideceğim yolu çiziyorum. Zalimlerin gücünü suskunlardan aldıklarını bilsem de elimden kalemimi hiç düşürmedim. Zaten kalbimi birkaç senedir bu aşkla büyütmemiş miydim, kendime rehber bildiğim, suskun ama çığlık çığlığa olan sözcüklerle.

Yazdıklarımla yaşıyorum, yaşatmaya çalışıyorum en önemlisi sen yaşıyorsun üstadım. Nasıl hançer vurulabilirdi dört duvar arasına hapsedilmiş bir insanın kaderine, hala düşünmeden edemiyorum. Nedense yüzünde inceden inceye belirginleşen tebessümü seziyorum. Haklısın, eğer buna yaşamak denirse.

Sol yanımdaki değerin bana verdiği gücü hissediyorum. Korkmuyorum yazarken tıpkı senin kalem ile olan sırdaşlığını bilerek şaha kaldırıyorum tüm düşüncelerimi. Şimdi daha iyi anlıyorum kağıttaki kalemdeki paha biçilmez saadeti.

Zamana bırak derler ama düşlerden habersizler. Sardı yine dört bir yanımı bilinmezlikler. İnandığım her şey adına diye başlamak ve mazimden silemediğim anılarımı aydınlığa kavuşturmak. Yazmak güzel şey be üstadım, yenildiğimiz veya kazandığımız her ne varsa hepsini şu satırlarda korkusuzca anlatmak güzel... Acemi bir şairim ve adeta kelimelerle bir çocuk gibi oynuyorum. İnanmazsın belki ama sayfaların üstüne düşürdüklerimi öpüp başıma götürüyorum. Sözcükleri nimet yerine koydum. Sözcükleri oluşturan harflerin biçimini, bembeyaz kağıtlarda bıraktıkları izi, gölgesinde fısıldayan anlamı içimdeki huzur veren dalgalı, hırçın maviliği izler gibi izliyorum. Şiirlerime akıyor damla damla sözcükler, girip heyecanla yıkanıyorum. Sesimi, kendimi arıyorum senin sesinle yola çıkarak.

Büyük bir çölün ortasında yemyeşil fidan vermiş bir dalım, güneşin sıcağıyla adeta kuşatılsam da elif misali dimdik ayaktayım. Seslensem, şiir uçsuz bucaksız bir yer diye yankılanıyor sesim. En çok içimdeki küçük şairle yüzleşiyorum. Tozlu sayfalar arasında boğuluyorum sonra. Günleri karıp dağıtıyorum geçmiş günler arasına. Günler mi birbiriyle aynı, ben mi yitirdim yoksa çocukluğumda yazdığım tertemiz satırları, bilmiyorum.
Artık aynalarda duygularımı göremez oldum ve bir gün ansızın durdum. Hayat dışarıda devam ediyordu. Belki yüzyıllarca durdum durduğum yerde. Bir kara kutu misali kaybolmuştum kendi derinliklerimde. Sonra bir an öyle bir şey oldu ki gökyüzünden başıma yağan şiirlerinle uyandım. Sırılsıklamdım. Şimdi pusulam bambaşka bir yönü gösteriyor ve ben ona doğru yürüyorum. Aramızda kalsın, sesimi buldum. Yürüyorum, bu yolun devamı yok diyenlere inat. Kim bilir, bakarsın bir iz bulur da kendimi bulurum.

Sana bu dizeleri yüreğimde kurduğum büyük bir hapishaneden yazıyorum. Duvarlar, duvarlar her yerde, Üstadım. Yazmak duvarlarda küçük bir delik açmaksa, duvarları yıkıp ardındaki  ışığa yürüyorum. Ne zaman sözcüklerin o erişilmez ahengine dayasam kulağımı uzaklardan, şair yanımın en bilinmez yerinden, umudun ayak seslerini duyuyorum.

Hiç okuyamayacağın bu mektup bir kez daha buruşuyor avucumda ve yüreğimden akan yaşları durduramıyorum. Şu an hayatta olmasan da benim gibi birçok küçük şairin yüreğinde ulu bir çınarsın, sonsuza dek orada yaşacayaksın. Dualardasın...

27 Mart 2014

Nurcan Karadeniz
19 yorum:

 1. Heyhat!

  Sen ne güzel bir şeysin böyle Şaire Hanımcığım, yazdıklarının arasında kendimi kaybetmeye bayılıyorum. Defalarca okusam yine de okumaktan vazgeçemem bunu bilmelisin.

  Kalemi her eline alışında yüreğimin en hassas noktasından vurmayı başarıyorsun. Muhteşem yazmışsın, şiir yüreğinden öpüyorum.

  YanıtlayınSil
 2. Aydınlanma kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.

  İmmanuel Kant

  YanıtlayınSil
 3. Bugün anneler günü...

  Anne yüreği taşıyan tüm annelerin ve benim için değerini hiçbir zaman kaybetmeyecek olan o güzel annenin,anneler gününü kutlarım.

  Sevgilerimle...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Anne yüreğinin değerini bilen, her cümlesi şiirden kopmuş bir dal olan, o muhteşem yüreğini de ben kutluyorum canım.

   Benden de sevgiler...

   Sil
 4. Mübarek "Miraç Kandilinizi" kutlarım.Dualarınız kabul olsun İnşallah.Hayırlı kandiller...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Canım benim, senin de tüm duaların karşılığını bulsun İnşallah.

   Kirpiklerinden öpüyorum.

   Sil
 5. Gül bahçesine girenler gül olmasalar da gül kokarlar.Kainatın en güzel gülünün kokusunun üzerinde olması dileğiyle,iyi kandiller..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Canım benim, sana da iyi kandiller dilerim.

   Bir yılı daha geride bıraktın İnşallah eğitim hayatın da güzel gidiyordur. Hatta güzel olduğuna eminim.

   Sil
  2. Rica ederim. Ben de sana teşekkür ederim.

   Evet,acısıyla tatlısıyla bir yıl daha bitti.Güzel olduğu kadar biraz da yorucuydu ama verdiğim emeklere değdi.
   Nasıl geçti anlamadım. ;-)

   Bu arada günlerdir görüşemedik iyisindir İnşallah. ;-)

   Sil
  3. Ben de nasıl geçtiğini anlamadım demek isterdim ama öyle olmadı. Her geçen yıl bir öncekini aratıyor.

   Yıl nasıl olursa olsun ben bomba gibiyim canım. Zaten gerisi de bana göre hikaye, her şey nasılsa gelip geçer.

   Sil
  4. Ben de geçen yılları aramıyor değilim.Eğitim yönünden nasıl geçti anlamadım demek istemiştim.Diğer açıdan bakarsak yıl geçse de yaşanılanlar unutulmuyor işte.

   Bomba gibi olmana sevindim ancak belli ki senin de canını sıkan bir şeyler var.

   Sil
  5. Sen var sen çok özelsin. Yazdıklarımdan bu gerçeği bir tek sen anlayabilirdin, yanılmadın.


   Seni seviyorum Şaire Hanımcığım ruhum kadar, yüreğime de komşusun.

   Sil
  6. Sen de benim için çok özelsin.Tabii ki yazdıklarını anlıyorum.Yeter ki sen canını sıkan her neyse sakın üzülme.Bil ki yalnız değilsin.

   Ben de seni seviyorum.

   Sil
  7. Olaylar her zaman olur ama ben canımı sıkmam. Çünkü canım sıkılmayacak kadar değerlidir. Her olayın geçeceğini bilerek bakınca zaten sorun etmemeyi öğreniyorsun. Sen de dene çok iyi oluyor. ;-)

   Yalnız olmadığımı her zaman hissettiriyorsun. İşte bu yüzden iyi ki varsın diyorum ve senin gibi özel bir insanı tanıdığım için de ayrıca çok mutluyum.

   Sil
  8. Senin tabirinle "Anlaşıldı Merkez" ;-) Mutlaka önerini deneyeceğim.

   Bu sözleri duymak iyi geldi. Aynı şeyler senin için de geçerli bunu biliyorsun. ;-)

   Sil
  9. Biliyorum ama sen yine de hatırlat, bünyeme iyi geliyor. ;-)

   Sil
  10. Hatırlatırım sen merak etme. ;-)

   Sil
  11. :-) Canım benim, hatırlatacağından da eminim.

   Sil

Yorum yapmak ve siteye üye olmak isteyenler, Gmail hesabı ile siteye üye olabilir, Sitede yorum bölümünde, “yorumlama biçimi” yazan butondan “Google hesabı” yazanı seçerek yorumunuzu yazabilirsiniz.