27 Haziran 2012 Çarşamba

Burçlar ve Özellikleri

Burcunuzu ve doğduğunuz ayın özelliklerini merak ediyorsanız, buyurun.

Astrolojide burçlar dört gruba ayrılmıştır: Ateş, toprak, hava ve su. Her grupta üç burç bulunur. Kişinin hangi gruba ait olduğu bilinirse temel kişilik özelliklerinin daha iyi anlaşılabildiği varsayılır.

Ateş burçları; Koç, Aslan ve Yay.
Toprak burçları; Boğa, Başak ve Oğlak.
Hava burçları; İkizler, Terazi ve Kova.
Su burçları; Yengeç, Akrep ve Balık.
Zodyak'a göre burç sırası:
Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık.
Burçların Genel Özellikleri

KOÇ

(21 Mart – 19 Nisan)
Yönetici Gezegeni: Mars
Grup: Öncü
Elementi: ateş
Renk: Kırmızı
Pozitif kaliteleri: Cesur, samimi, enerjik, özgürlüğüne çok düşkün, spontane, maceracı ve girişken, başkalarına heves veren kişilik, çocuksu heyecan
Olumsuz ve zayıf yanları: acelecilik, egoizm, her şeyi hemen anında istemek ve hemen tepki vermek.
Enerji Merkezi: Kök Çakra, Muladhara

Zodyak kuşağının ilk burcu olan, öncü nitelikteki Koç, ruhun hayata başlangıcı olarak nitelendirilir.

İnsanın hayata gözlerini açması, hayata doğması, yaşama başlamasıdır. Her zaman başlangıçları, doğumları, ilkleri, öncüleri ifade eder.Kişilik olarak Koç’lar bağımsız hareket etmeye eğilimlidirler. Onları dizginlemek son derece zor olacaktır. Toplumsal hayatta‘Ben de buradayım’ diyen bir tavırları vardır. Koç’lar dosdoğrudur; formalitelerden hoşlanmazlar. Sabırsız ve çocuksu yapılarıyla sınırları aşmak ister, kural tanımak istemezler. Samimidirler.

Bu burcun etkisi altında doğan kişiler yaşamayı seven, coşkulu, girişken yapıya sahiptir.

Yeni şeyleri öğrenmeye karşı çok heveslidirler. Yaratıcı bir meraka sahiptirler. İlgilendikleri konuda üretken oldukları kadar yaptıklarının başkaları tarafından onaylanması da onlar için önem taşır.

Heyecanlı yapıları yüzünden çabuk hareket eden, pratik tiplerdir. En zor koşullara bile katlanabilen savaşçı nitelikleri vardır.

İstediklerini elde edemezler ya da yanlış anlaşılırlarsa kolayca öfkelenebilirler. Ancak öfkeleri saman alevi gibi çabuk geçer. Kin tutmazlar ve hatalarını anladıkları zaman kalpleri kazanmak için her şeylerini verebilirler.

Koç burcunu yöneten mars gezegeni enerji bedenimizde aynı zamanda 1. çakramız olan, kök çakra denilen Muladhara'yı da yönetir. Bu sebeple Koç burcu zaman zaman saflık derecesinde korkusuz ve çocuksu olabilirler. Kök çakramız hayatla ve dünyayla olan bağlarımızı da yönettiği için Koç burcundaki ruh hayata çok bağlı ve yaşama, yeni deneyimler elde etmeye adeta muhtaçtırlar.

Bu çakramız aynı zamanda bize doğruyla yanlışı ayırt etmeyi ve bilgeliği sağlayan merkezdir. Koç burçları bu gücü içlerinde geliştirirlerse egolarından kaynaklanan tepki, öfke, sabırsızlık gibi yönlerini dizginleyip, enerjik ve üretken yaradılışlarını, verdikleri doğru kararlarla daha ruhani ve diğer insanları oldukça etkileyecek şekilde kullanabilirler.

BOĞA

(20 Nisan - 20 Mayıs)
Yönetici Gezegeni: Venüs
Grup: Sabit
Elementi: Toprak
Renk: Yeşil, Toprak renkleri
Pozitif kaliteleri: Arkadaş canlısı, dayanma gücü yüksek, iradeli, estetik zevkleri gelişmiş, sezgileri güçlü, sabırlı.
Olumsuz ve zayıf yanları: İnatçı, zevk düşkünü, tembel, açgözlülük, esneklikten yoksunluk, aşırı sahiplenicilik.
Enerji Merkezi: Kalp çakra

Boğa ilişkilerinde güvenlik ve sağlamlık arar. Uzun vadeli düşünür ve sadakate inanır. Yatıştırıcı, huzur verici bir yapısı vardır. Ancak aynı zamanda sahip olmacıdır ve güvensiz hissederse güçlü bir kıskançlık sergileyebilir. Yapıcı ve kararlı olması ona ilişkilerinde uzun vadeli, kazançlı sonuçlar getirir.

Kararlı ve güven vericidir. Zevk sahibi olması, barışa ve uyuma önem vermesi en iyi özellikleridir. Fiziksel açıdan güçlüdür. Verimli ve ortaklaşa çalışmalarda yaratıcıdır.

Ancak Boğa’nın İnatçılığı ve akılsızca direnişi zayıf yönüdür. Bu durum kıskançlık söz konusu olduğunda ilişkilerde kilitlenme yaratabilir. Yeteri kadar yaratıcı ve esnek düşünemeyebilir. Daha fazla esnekliğe ve hayal gücüne ihtiyacı vardır. Sabitliği yüzünden kendini geliştirmekte zorlanabilir.

Venüs’ün burcu olan Boğa dişil, manyetik çekiciliğe sahip bir burçtur. Çok fazla söze girip, olayı karmaşıklaştırmadan, açık bir tavırları vardır. Boğa’lar uzun vadeli ilişkileri tercih ederler.

Yemek yemeği ve içmeyi, alışverişi ve hayatın tüm zevklerini çok severler. Sadakat duyguları çok gelişmiştir. Bu sebeple dostlukları uzun yıllar sürer. Dostlarının sorunlarını dinler ve yardımcı olmaya çalışırlar. Sahip olma içgüdülerinin çok gelişmiş olmasından dolayı kişilere ya da maddelere çok kolay bağımlılık geliştirebilirler. Boğa burcunun yönetici gezegeni Venüs vücudumuzda kalp çakramızı yönetir. Kalp çakra sevgi, şefkat, koruma ve sadakat duygularını verir. Ancak kötü etkilenmiş bir kalp çakrada bu duygular aşırıya kaçarak bağımlılıklarımıza yol açabilir. Boğa burçları bağımlılıkları ile yüzleşir sahipleniciliklerini yenebilirlerse, kendilerinde doğuştan var olan kalp çakranın pozitif güçlerini en üstün şekilde kullanabilirler.

İKİZLER

(21 Mayıs - 21 Haziran)
Yönetici Gezegeni: Merkür
Grubu: Değişken
Elementi: Hava
Rengi: Sarı
Enerji Merkezi: 2. çakra Svadistan
Pozitif kaliteleri: Entelektüel, mantıklı, çabuk kavrayan, yazı yazmaya ve iletişime yetenekli, konuşkan, eğlenceli, bilgi dolu.
Olumsuz ve zayıf yanları: Değişken, kararsız, ikiyüzlü, yüzeysel, maymun iştahlı, duygusal olarak yetersiz, dedikodu, eleştirici.

İkizle burçları çok yönlü ve renkli bir kişiliğe sahiptir. Öğrenmek onun için nefes almak gibidir. Durağanlığa dayanamaz, kolay sıkılır. Çabuk düşünür ve çabuk hareket ederler. Hemen her konuda bilgi sahibi olmayı severler. Bir konuda bilgileri az bile olsa, bilgiyi ortaya koyuşlarında ki ustalıkları sayesinde çok iyi biliyormuş gibi görünebilirler. Konuşmada ve kelimeleri sıralamada ustalıkları sebebiyle etkileyici konuşmacılardır.

İkna yeteneğine sahip olduğu gibi çok esprilidir. Hazırcevap ve muziptir, eğlendiricidir.

Ancak sadece kendisini düşünüyorsa, ilkesiz davranmaya, olayları kendi çıkarlarına göre çarpıtmaya eğilimlidir. Bu bakımdan dengesiz davranışlar gösterebilir. Kolayca karar değiştirebilir hatta yalan söyleyebilir.

Aynı anda pek çok konu ile ilgilenebilirler. Araştırmaya meraklıdırlar. Konuşmaları, terbiyeli tavır ve davranışları ile kendilerini kolayca sevdirirler. Zor zamanlarda dahi çözüm üreten, yaratıcı kişilerdir. Duygularını sözlerle ifade etmek, duyguları aklın süzgecinden geçirmek İkizler için son derece alışılmış bir durumdur. Hatta bu yüzden çoğu zaman İkizler yüzeysellikle ve duygusal yönden zayıf olmakla suçlanabilirler.

İkizler burcunun yönetici gezegeni Merkür, enerjisel bedenimizde 2. çakramız olan Svadistan çakradan sorumludur. Bu çakra içimizde bilgiyi, kolay öğrenmeyi ve yaratıcılığı verir.

İkizler burçları bilgi edinmeye, özümsemeye ve her koşulda yaratıcı düşünmeye çok yeteneklidir. Ancak çok düşünmek bu çakramızı yorar ve kendiliğinden olması gereken yaratıcılık zorlamaya dönüşerek etkileyiciliğini kaybeder. İkizler burçları da zihinlerini çok yormamaya özen göstermelidirler. Meditasyon yapmak, düşüncesiz sessizlik konumuna ulaşmak ikizler insanını çok rahatlatacağı gibi daha yaratıcı düşünmesini de sağlayacaktır.


YENGEÇ

(22 Haziran - 22 Temmuz)
Yönetici Gezegeni: Ay
Grup: Öncü
Elementi: Su
Renk: Gümüş rengi, gri
Pozitif kaliteleri: Empatisi güçlü, gelişmiş annelik duygusu, koruyucu, fedakâr ve başkalarının ihtiyaçlarına duyarlı, güçlü sezgi yeteneği
Olumsuz ve zayıf yanları: Aşırı duygusallık, alıngan, değişken ve endişelenen, huzursuz.

Yengeç burçları çocuk gibi yumuşak, duygusal açıdan besleyen ve beslenen bir yapıdadır. Duygularla hareket eder ve sevdiklerini çok korur, onlara kalbinde özel bir yer açar. Son derece koruyucudur.

Duygusal durumu sürekli değişim içinde olduğu için kolayca depresif olabilir, kendini olumsuz duygulardan kurtarması ve güven kazanması uzun zaman alacaktır.

Dışarı karşı sert bir görünüm sergileseler de, hassas ve koruyucu bir doğaları vardır. Çok yumuşak ve iyi kalplilerdir. Ama kırılgan doğalarını korumak için burçlarının simgesi gibi kabuklarına çekilebilirler. Anlaşılması zor karmaşık insanlardır. Zor duruma düştüklerinde bazen çok güçlü ve cesur, bazense çocuk gibi zayıf ve savunmasız olabilirler. Dengede kalabilmeleri için onlara mutlu bir yuva ve güvenlik gereklidir.

Sorumluluk duygusu gelişmiş, sağduyulu ve sabırlı tiplerdir. Tartışma anlaşmazlıklardan hoşlanmazlar.

Yengeçler kolayca huysuzlaşabilirler. Ruh durumları bulundukları mekana, yanlarındaki insanlara göre kolayca değişebilir. Aslında göründüklerinden çok daha derin insanlardır

Yengeç burcu Ay'ın etkisi altındadır. Ay ise 7. çakramız olan Sahasrara'yı yönetir. Ay aynı zamanda bizim duygusal yanımızı da etkiler. Bizi geçmişe götürür ve melankoli yaratır. Yengeçler de sıkça bu olumsuz ruh hallerine kapılabilir. Sahasrara çakra, evrensel enerjiyle ve Ezeli Güçle bağlantıyı sağlayan son merkezdir. Duyarlı yengeç eğer duygularına karşı objektif kalmayı başarabilirse, gerçek potansiyelini en güçlü şekilde kullanabilir. Evrensel güçten aldığı pozitif vibrasyonların ona yol göstermesi ile sezgilerinde ve ruhani gelişiminde oldukça ilerleyebilir.

O yüzden sübjektif değil objektif olmayı başarabilmelidirler.

ASLAN

(24 Temmuz - 23 Ağustos)
Yönetici Gezegeni: Güneş
Grup: Sabit
Elementi: Ateş
Renk: Altın sarısı
Pozitif kaliteleri: Yüce gönüllü, geniş düşünceli, cömert, kendine güvenen, ilham veren, artistik.
Olumsuz ve zayıf yanları: Egoist, hoşgörüsüz, kibirli,
Enerji Merkezi: 6. çakra Agnya

Aslan burçları yüce gönüllü ve öne çıkan karakterleri ile diğer burçlardan ayrılırlar. Yönetmeyi ve her zaman odak noktası olmayı severler. Bazen ise bir çocuk gibi oyuncu ve hayatı seven ve bunu yansıtan bir karakteri vardır.

Başkalarına ilham veren, etkileyici, iyimser, güler yüzlü, hareketli, güneş gibi çevresine ışık saçan sıcak tiplerdir. Mücadele ederken her zaman dürüst ve mertçe davranır, kurnazlık düşünmezler. Bağışlayıcı olmalarına karşın bazen aşırı gururlarının etkisi altında kalabilirler.

Lükse ve ihtişama düşkündürler. Aşırı gururları bazen kendilerini olduklarında daha yüksekte görmelerine de sebep olabilir.

Buna karşın affedici yönleri vardır. Güçsüz ya da zor durumda kalmış yardıma ihtiyacı olan kişilere karşı iyi davranırlar. Eli açık ve bonkördürler.

Aslan burcunu yöneten Güneş süptil bedenimizde 6. çakra olan, alnımızda yer alan Agnya çakramızı da yönetir. Bu çakranın kalitesi içimizdeki affediciliği, yüce gönüllülüğü, hoşgörüyü bize sağlamasıdır. Ancak kibir, gurur, kendini beğenmişlik bu çakrayı kolayca tıkar. Aslan burçları iç gözlemle kendilerini zaman zaman kapılabilecekleri bu negatif duygulardan sıyırmayı başarabilirlerse doğuştan taşıdıkları bu yüce kaliteleri ve karizmalarını tüm insanlığın yararına olacak şekilde kullanabilirler. Sadeleştikçe çevrelerini güneş gibi daha çok etkileyebilirler.

BAŞAK

(24 Ağustos – 24 Eylül)
Yönetici Gezegeni: Merkür
Grup: Değişken
Elementi: Toprak
Renk: Mavi, Yeşil tonları
Pozitif kaliteleri: Cesur, samimi, enerjik, özgürlüğüne çok düşkün, spontane, maceracı ve girişken, başkalarına heves veren kişilik, çocuksu heyecan
Olumsuz ve zayıf yanları: acelecilik, egoizm, her şeyi hemen anında istemek ve hemen tepki vermek.
Enerji Merkezi: 2. çakra Svadistan.

Başak burçları çalışkan, düzenli ve pratik insanlardır. Düzen, sistem ve organizasyon onlar için çok önemlidir. Organizasyon konusunda onların üstüne yoktur. Ayrıntılara dikkat ederler.

Mükemmeliyetçi bir yapıları olduğu gibi, bazen bu sebeple çevrelerine karşı aşırı eleştirici de davranabilirler.

Sağlıklarına oldukça düşkündürler. Sadece fiziken değil, mental ya da ruhsal yönden de sağlıklı olmak isterler. Çoğu Başak burcu doğal ilaçlara, sebzelere ve bitkisel tedavilere ilgi duyar.

Araştırmacı ve öğrenmeyi seven bir yapıları vardır. Çoğunlukla gerçekçi ve elle tutulur sonuçlara güvenirler. Sorgulayıcı ve inceleyicidirler. Aslında bilgiyi arayan başak burçları için bu sorgulayıcılık bazen tutuculuğa dönüşerek önlerinde bir engel oluşturabilir.
Çevrelerinde temizliğe ve hijyene önem verirler.

Zekası ve mizahi tarafı ile son derece eğlenceli kişilerdir. İnsanlara akılları ile kendilerini sevdirirler. Başkalarına hizmet etmeyi seven, toplum yararına çalışmalar yapmaya yatkın tiplerdir. Öne çıkmaktan ziyade iyi işleyen bir organizasyonda çalışmayı yeğ tutarlar.

Merkür Başak burcunu yönetir. Aynı zamanda merkür, 2. çakramız olan Svadistan çakramızı da yönetmektedir. Bu çakra içimizde saf dikkat, saf bilgi ve saf yaratıcılığı verir. Araştırmacı detaycı başak burcu saf bilgiyi arayışı sırasında bazen çok detay düşünmesinin kurbanı olur.

Eğer başaklar Svadistan çakralarını pozitif yönde kullanabilirlerse, hep arzu ettikleri gerçek bilgilere, detaylarda boğulmamış, aksine dinlenmiş bir aklın ve dikkatin ışığında kolayca ulaşabilirler. Bu şekilde toplumu etkileyecek ilerici ve aydınlık düşünceler yaratabilirler.

TERAZİ

(24 Eylül - 23 Ekim)
Yönetici Gezegeni: Venüs
Grup: Öncü
Elementi: Hava
Renk: Pastel renkler
Pozitif kaliteleri: Cesur, samimi, enerjik, özgürlüğüne çok düşkün, spontane, maceracı ve girişken, başkalarına heves veren kişilik, çocuksu heyecan
Olumsuz ve zayıf yanları: Acelecilik, egoizm, her şeyi hemen anında istemek ve hemen tepki vermek.
Enerji Merkezi: Kalp çakra.

Terazi burcu denge ve adalet burcu olarak bilinir. Teraziler çevrelerinde uyum ve barışçıl bir atmosfer yaratma konusunda yeteneklidirler. İlişkilerinden olumlu bir sonuç çıkarabileceklerine inanırlar. Adalet duyguları fazlasıyla gelişmiş olduğu için haksızlıklara dayanamazlar ve bu yolda hemen tepki verebilirler. Bu burçtan pek çok sosyal alanda eylemci ya da hukukçu çıkar.

Terazilerde çevrelerin güzellik yaratma kabiliyeti vardır. Aynı zamanda sanat ve güzellik duygusu hayatlarında önemli bir yer tutar. Adeta dokundukları her şeye rafine bir güzellik ve uyum getirebilirler. Dekorasyonda yeteneklidirler.

Terazi burcu kendisinden önce başkalarına odaklanabilen bir burçtur. İşbirliğine, ortaklıklara her zaman açık durabilirler. İdeal eşler ve ortaklardır. Yalnız kalmak onlara göre değildir.

Teraziler iyi kalpli ve güvenilir insanlardır. Herşeyin barış denge ve uyum içinde olduğu, adil bir dünya ararlar. Başkalarının görüşlerini dinleyen ama aynı zamanda araştıran entelektüel kişilerdir. Ruhbilim, psikoloji, felsefe ilgilerini çeker.

Kararsız kalmak ve sürekli bir denge bulamamak zayıf yanlarını oluşturur. Başkalarının fikirlerinde kolayca etkilenebilirler. Ama yine de terazi bir hava grubu burcu olduğu için derin duygulara kendilerini çok kaptırmaz objektif kalabilirler.

Terazi burçlarını yöneten Venüs, aynı zamanda kalp çakramızı da yönetiyor. Kalp çakra en üstün sevgi duygularının çakrasıdır.
Güzel çalışan bir kalp çakrayla kişi sevgi gezegeni Venüs’ün enerjisini çevresine çok güzel yansıtabilir. Çevresine güzellik katabilir. Kalp çakralarını geliştirdikçe, Terazi burçları sadece maddi olarak çevrelerini güzelleştirmek değil, aynı zamanda insanları, hatta dünyayı güzelleştirebilecek bir vizyona ve güce sahip olabilirler.

AKREP

(24 Ekim -22 Kasım)
Yönetici Gezegeni: Mars ve Pluto
Grup: Sabit
Elementi: Su
Renk: Koyu kırmızı, bordo
Pozitif kaliteleri: Kendini dönüştürebilme gücü, derin kavrayış, sezgi gücü, dayanıklı ve kararlı, başkalarını etkileme gücü.
Olumsuz ve zayıf yanları: Kıskançlık, sahiplenicilik, kincilik, kuşkuculuk, güce düşkünlük.
Enerji Merkezi: 7. çakra Sahasrara

Akrep burcu aşırı uçları yaşayabilen çözümlenmesi zor bir burçtur. Bu burcun insanı fiziksel olduğu kadar derin bir içsel güce sahiptir.
Akrep insanı yüksek bir kişisel çekim, derinlik ve güç sahibi olma arzusu taşır. Ayrıca sınırları da zorlayan bir burçtur. Her koşulda kendini yenileme gücüne sahiptir. Tehlikeli ya da zor koşullarda bile hedefinden şaşmadan kararlılıkla iç ve dış mücadelesini sürdürebilir. İşlerini tek başına yapmaktan hoşlanırlar, yalnızlık onları hiç sıkmaz. Sabırlı ve özenli çalışırlar ve bitmez bir enerjileri vardır.

Sezgileri güçlüdür. Bir insan ya da bir olayı bir bakışta derinlemesine kavrayabilirler. Kimi zaman düşüncelerini patavatsız şekilde söyleyerek kırıcı olabilirler. Öfkelendiklerinde acı konuşurlar ve karşılarındakinin hiç aklına gelmeyen zayıf yanlarını bir çırpıda döküverirler. İnsanlarla ilişkilerinde sahiplenici ve ele geçirici olabilirler. Kimi zaman baskıcı, domine edici ve kıskanç tavırlar sergileyerek hayatı hem kendileri hem de çevreleri için zorlaştırırlar.

Ancak yine de akrep insanı kilitli bir kutu gibidir ve kendi hakkında bilinmesini istemediği şeyleri gizlemekte ustadır. Su grubundan olmalarına rağmen duygularını gizlerler. Ser verip sır vermezler.

Akrepler en zor olaylardan sonra dahi kendilerini yenilebilme gücüne sahiptir. Yaşamın anlamı, ölüm ve ölümden sonrası gibi konular doğal ilgi alanıdır.

Akrep iki gezegenin etkisi altındadır. Savaş gezegeni Mars ve gücün, derin dönüşümlerin gezegeni Pluto. Mars bu burca büyük bir dayanıklılık ve kontrol duygusu getirir. Pluto ise akrebe gizem, derin bir kavrayış ve sezgi gücü veriyor. Mars kök çakramız olan Muladhara çakrayı yönettiği için hayata güçlü bir şekilde bağlıdır bu burç. 1. çakramız masumiyetimizin, içimizdeki saflıktan doğan çocuksu çekim gücünün çakrasıdır. Ancak kötü kullanılan mars ile akrepler cinsellikte aşırılıklara kaçabilecekleri gibi, çekim güçlerini saf olmayan yıkıcı tarzda kullanabilirler. Eğer akrepler 1. çakralarında saflık, masumluk, bilgelik gibi pozitif nitelikleri güçlendirirlerse kendilerini olduğu kadar çevrelerini de pozitif yönde dönüştürebilirler. Akrebi yöneten diğer gezegen Pluto ise Sahasrara çakra denilen başın tepe noktasındaki son çakramızdır. Tanrısal güçle, ezeli kozmik enerjiyle bağlantımızı sağlar. Astrolojide Pluto derin dönüşümler gerçekleştiren gezegendir. Pluto kişiye doğal bir karizma ve etkileyicilik veren gizemli ve güç taşıyan bir gezegendir. Akrep burçları yaşama bağlı oldukları kadar yaşamın ötesine ve ruhun dönüşümüne de meraklıdırlar. Plutodan kaynaklanan bu güçlerini olumlu kullanırlarsa çok iyi ruhani gelişim sergileyebilirler. Çevrelerinde iyi bir önder olabilirler. Ancak bunun için kendi içlerinde zayıf yanlarını görüp, şüphe ve kuşkuculuklarını yenip, egolarını aşmaları gerekmektedir. Ancak o zaman tanrısal sevginin dönüştürücü gücüne kanal olabilirler.

YAY

(23 Kasım - 21 Aralık)
Yönetici Gezegeni: Jüpiter
Grup: Değişken
Elementi: ateş
Renk: Turkuaz, mor
Pozitif kaliteleri: Yeniliğe açık, hoşgörülü, cömert, felsefi, iyimser, inançlı, özgürlüğe düşkün ve coşkulu.
Olumsuz ve zayıf yanları: Dogmatik, fanatik, patavatsız ve abartıya açık.
Enerji Merkezi: 3. çakra Nabhi

Yay burcu iyimserlik ve yeniliklere açıklıkları ile tanınırlar. Yaşama karşı coşkulu ve idealist kişilerdir. Kavrayışları güçlü olduğu için felsefi konularda başarılı olurlar. Gezmeyi, seyahati, farklı yerler görüp farklı kültürler tanımayı çok severler. Yerlerinde duramayan değişiklik yapmayı seven tiplerdir. Yay aynı zamanda değişken bir burçtur ve bu değişkenlikleri onlara davranışlarında tutarsızlık getirebilir. Kolayca karasızlık yaşayabilirler.

Çoğunlukla idealist yapıda oldukları için öğrenmeye, öğrendiklerini pratik etmeye ve kendilerini geliştirmeye çalışırlar. Ancak çok kolayca sıkılıp yeni bir yol izlemeye de başlayabilirler.

Yay burcu arayış içinde bir burçtur. Gerçeği, bilgiyi ve bilgeliği ararlar. Güçlü bir doğru- yanlış anlayışları vardır. Hayatlarında bu doğrulara uygun yaşamaya çalışan adil, ahlaklı ve erdemli kişiler yaylardan çıkar. İnançları güçlüdür. Ancak abartıya yatkın olduğu için dogmatik ve fanatik olma tehlikesi de vardır.

İyi konuşmacıdırlar. Saflıklarından dolayı bazen yanlış zamanda açık ve direk konuşarak başkalarını istemeden incitebilirler. Mizah yeteneği olan eğlenceli ve iyi arkadaşlardır. Çevrelerinde insanlara coşku ve iyimserlik aşılarlar. İlham verici ve neşelilerdir. Spora karşı özel bir ilgi ve yetenekleri vardır.

Yay burcunun gezegeni olan Jüpiter süptil bedenimizde 3. çakramızı yani Nabhi çakrayı yönetir. Jüpiter güneş sistemindeki en büyük gezegen olduğu gibi enerji olarak da büyüten genişleten ve çoğaltan bir yapısı vardır. İyi kötü herşeyi büyüteç gibi büyütebilir. Haritamızda kötü etkilenmiş bir Jüpiter varsa abartıya, açgözlülüğe ve fiziksel olarak kilo almaya yatkın olabiliriz. 3. çakramızda içimizde tatminkârlığı ve dengeli tutumları simgeler. Bu çakramızı dengeleyerek içimizde tam tatminkarlığa ulaşabiliriz. Yememiz, içmemizde olduğu kadar davranışlarımızda da abartıya kaçmaz dengeli oluruz. Jüpiter aynı zamanda hayatımıza bereket akıtan refah veren çok cömert bir gezegendir. Nabhi çakrada aynen bu konuları içimizde yönetir. Cömertlik bu çakranın kalitesidir. Bu çakramız temizlendikçe tatminkarlık ve cömertliğin ışığında hayatımızda Jüpiter’den akan refah ve bereket getiren enerjileri yaşayabiliriz. Maddi ve manevi zenginleşmemizi sağlayabilir. 3. çakramızın diğer bir özelliği ise hayatımızı belli sınırlar içinde daha kaliteli yaşamamızı ve evrim yolunda ilerlememizi sağlayan ahlaki ve erdemli nitelikleri bize sağlamasıdır. Jüpiterin enerjisi yay burçlarını doğal olarak erdemli ve ahlaklı, ilkeli yaşayan insanlar yapar. Ancak bu noktada Jüpiterin büyüten abartan enerjisini de unutmamak ve fanatizme kapılmamak gerekir. Ancak Nabhi çakra dengede ise içimizde ahlak doğal olarak oluşur ve ona uygun yaşarız.

OĞLAK

(22 Aralık – 22 Ocak)
Yönetici Gezegeni: Satürn
Grup: Öncü
Elementi: Toprak
Renk: Kahverengi, koyu gri
Pozitif kaliteleri: Zorluklara dayanan, güvenilir, sabırlı, kararlı, düzenli
Olumsuz ve zayıf yanları: İnatçılık, kötümser, cimri, materyalist, mevki düşkünü.
Enerji Merkezi: 5. çakra Vişhudi

Oğlak burçları ciddi, güvenilir, sorumluluk sahibi olmaları ve yılmadan çalışmaları ile tanınırlar. Gelişmiş bir görev duyguları vardır. Çok genç yaştan itibaren omuzlarına sorumluluk yüklenmeye ve çalışmaya başlayabilirler. Ancak çok iyi birer iş adamı-kadını olabilirler. Yöneticilik yetenekleri çok gelişmiştir.

Oğlaklar çok disiplinlidir. Hedeflerine ulaşmak için yılmadan çalışırlar. Kolay kolay gevşeyemeyen bir yapıları vardır. Kolayca güvensizliğe, karamsarlığa kapılabilirler. Genellikle çok genç yaşlarında başlayan yetişkin hayatları sebebiyle somurtkan ve ciddi tiplerdir. Ancak oğlaklar yaşları ilerledikçe çocuklaşırlar. Fiziksel görünümleri, yaşlansalar dahi genç kaldığı gibi, edindikleri deneyimlerin ışığında yaşlandıkça bilgeleşerek çocuklar gibi sadeleşebilirler.

Genellikle duygularını göstermeyen, derinlerde yaşayan, maddi güvenliğe önem veren insanlardır. Maddi durumları iyi değilse kolayca endişelenip, kendilerine olan güvenlerini yitirebilirler.

Utangaçlıkları ve içe kapanık olmaları veya işleriyle fazlaca meşgul olmaları sebebiyle kolay arkadaş edinemeyen tiplerdir. Ancak sahip oldukları az sayıda arkadaşlarını ömür boyu bırakmaz ve unutmazlar.

Geçmişe, anılara ve köklerine bağlıdırlar. Bu zaman zaman tutuculuğa varabilir. Gelenekçi ve muhafazakâr tiplerdir.

Oğlak çekingen, hemen kendini belli etmeyen ve toprak elementinden bir burçtur. Ancak emin olduklarında harekete geçeceklerdir. Oğlak evlilik hayatına ve aile bağlarına çok önem verir. Aldığı sorumlulukların fazlasıyla farkındadır. Bir aile kurmak, koruyucu davranmak, özellikle erkek Oğlaklar açısından ileride baba figürünü oynamak hayatlarında önem kazanabilir.

Oğlak burcunun yönetici gezegeni Satürn’dür. Satürn 5. çakramız olan Vişhuddi'nin de yöneticisidir. Satürn kişiyi evrim yolunda çeşitli testlerden geçiren eğitim veren, kişinin zayıf yanları ile yüzleşip güçlenmesini sağlayan kısacası 'öğretmen' bir gezegendir.

Haritamızdaki kuvvetli bir Satürn etkisi ile kişi hayatında erken yaşlarda zorluklarla karşılaşabilir, dayanıklılık geliştirmiş olabilir. Ciddi ve sorumluluk sahibi olabilir. Oğlak burçları bu özellikleri ile tanınırlar ancak kolayca kötümser de olabilirler.

Bu çakra Vişhuddi eğer pozitif kullanamıyorsak kişinin kendini yalnız hissetmesine ve hayata kötümser bakmasına sebep olur. Bu çakranın bize kazandırdığı pozitif nitelik Kolektiflik ve hayatı bir oyun gibi görüp ona izleyici konumunda bakarak neşe duyabilmektir. Oğlak burçları Vişhuddi çakralarındaki, derinlerde sahip oldukları bu güçleri uyandırabilirlerse yaşadıkları zorluklara izleyici konumunda objektif bakarak hayatın tadını daha çok çıkarabilir ve kendilerini kollektiviteye yani tüm insanlığa açabilirler. Bu şekilde yalnızlık, güvensizlik ve karamsarlıktan sıyrılabilirler.

KOVA

(21 Ocak - 19 Şubat)
Yönetici Gezegeni: Satürn ve Uranüs
Grup: Sabit
Elementi: Hava
Renk: Turkuaz
Pozitif kaliteleri: Hümanist, ileri görüşlü, yenilikçi, objektif, akılcı ve bilimsel, sosyalleşmekte yetenekli.
Olumsuz ve zayıf yanları: Geleneklere karşı gelen, farklı olmaya çalışan, huzursuz ve asi.
Enerji Merkezi: 5. Çakra Vişhuddi

Kova burçları hümanist, insanlık için çalışmalar yapan, toplumsal meselelerle ilgilenen ve aynı zamanda yenilikçi ve idealist kişilerdir. Akılcı oldukları için sadece hayal kurmakla kalmaz ideallerini gerçeğe dönüştürmek için organizasyonların içinde olmayı tercih ederler.
Kolektif olan her şeyi severler. Yenilik ve değişiklikten yanadırlar. Dünyanın daha iyi bir olması için çalışırlar.

Hem kişisel hem de kolektif özgürlüklere çok değer verirler. Ancak kova sabit bir burç olduğu için her ne kadar modernizmi savunsalar da kendi görüşlerini kolay değiştirmeyen inatçı ve sabit fikirli davranışlarda bulunabilirler.

Genellikle görüşleri çağının ötesinde ve sezgiseldir. Hayata bilim adamı gibi yaklaşmayı ve objektif bakmayı severler. Bu yüzden kovalarla yakınlaşmak kolay değildir. Her şeye rağmen insanlarla aralarına mesafe koymayı severler.

Hayata geniş bir açıdan bakan, akılcı bir yaklaşımları vardır. Kova’nın arkadaşlığı güçlüdür ve ilkeli davranışlarıyla, size destek için yanınızda olacaklardır. Ancak bir hava grubu burcu olduğu için Kova duygusal değildir.

Orijinal fikirler hep kovalardan çıkar. Daha çocuk yaştan itibaren yaratıcı, farklı ve zaman zaman asidirler.

Kova burcunu etkileyen iki gezegen vardır; Satürn ve Uranüs. Kovalarda Satürn’ün sorumluluk bilincini, Uranüs ün yenilikçiliğini görebiliriz. 5. çakramızı da yöneten bu gezegenler kovaların karakteristik niteliklerini verirler. Vişhuddi çakra içimizde kolektifliği, insan sevgisini, hümanist duygu ve eylemleri verir. İyi çalışan bir Vişhuddi çakra sayesinde sadece bireysel iyiliğimizi değil tüm insanların iyiliğini düşünür ve gözetiriz.

Hayata karşı daha objektif bakabilir ve iyimserliğimizi koruyabiliriz. Kova burçları da kendilerinde bulunan bu pozitif kaliteleri 5. çakralarını daha da temizleyerek en üstün formunda kullanabilir, orijinallikleri, ileri görüşlülük ve sezgileri ile, bencillikten uzak, tüm insanlığa çok faydalı, başarılı çalışmalarda bulunabilirler.

BALIK

(19 Şubat - 20 Mart)
Yönetici Gezegeni: Jüpiter ve Neptün
Grup: Değişken
Elementi: Su
Renk: Deniz yeşili
Pozitif kaliteleri: Duyarlı, merhametli, hayal gücü kuvvetli, sanatsal ilham ve yaratıcılık sahibi,iyi kalpli, güçlü inanç sahibi.
Olumsuz ve zayıf yanları: İradesiz, kararsız, özgüveni düşük. Aşırı hayalperest, gerçeklerden kaçan ve kendine acıyan.
Enerji Merkezi: 3. çakra Nabhi ve 6.çakra Agnya

Balık insanı son derece merhametli, uysal ve vicdan sahibi olması ile tanınır. Çok duyarlı olan bu burç insanı dış etkenlerden çok kolayca etkilenebilir ve incinebilir. Hayal gücü çok gelişmiş olması nedeniyle sık sık hayal dünyalarına sığınabilirler. Bu şekilde gerçeklerden kaçma eğilimi taşırlar.

Sevimli ve fedakâr yapıdadır. İyi kalpli ve merhametli olması sebebiyle balık burçları sık sık zorda kalmış, kendinden daha kötü durumda olan, yardıma muhtaç kişilere yardım etmeye çalışır.

Çok hassas ve sezgileri gelişmiş ve diğer insanların da duygularına karşı duygudaşlık yeteneği çok gelişmiş bir burçtur balık. Dış görünüş olarak ve davranışları ile sanki bu dünyadan değilmiş gibi bir izlenim verirler. Mücadeleci olmayan kişilikleri ile tartışmalardan hep uzak durmayı tercih ederler. Affedici ve huzura önem veren kişilerdir. Yavaş ve aceleci olmayan tavırları çoğu zaman uyuşukluk olarak nitelendirilir.

Mizah duygusu olan, sevilen arkadaşlardır. Kimi zaman neşeli tavırları ile çevrelerine pozitif enerji aşılarlar. Kimi zaman ise kabuklarına çekilirler.

Kendine güvensizlik bu burcun özelliklerinden biridir.

Kendi kendine acıyan eyleme geçmekten korkan, zayıf iradeli ve gerçeklerle yüzleşmemek için alkol gibi zararlı alışkanlıklara yönelen balıklar da vardır. Değişken guruba mensup bir burç olması sebebiyle sıkça kararsızlık yaşayabilirler. Bu, sıkça arayışa girmelerine kendilerinden ve ne istediklerinden emin olmamalarına ve hayal kırıklıkları yaşamalarına sebep olabilir.

Balık burcu son derece artistik ve yaratıcı özelliklere sahiptir. Çoğunlukla bu burçtan doğan kişileri bir ya da birkaç sanat dalı ile uğraşırken görebiliriz. Sanat, Balıkların hassas, duyarlı ve hayal gücü yüksek doğalarını ifade etmeleri için çok uygundur.

Son burç olan Balık en üstün sevginin ve evrensel birlikteliğin burcudur. Çoğu zaman özellikle ilerleyen yaşta bu, ruhsal bir birleşmeye yönelir. Balık su elementinden bir burçtur. Bu özellikleri ile başkalarının duygularını derinden anlayan, sanki bir psikolog gibi, başkalarının acılarını anlayan ve onlara yardımcı olmak isteyen bir yönleri vardır.

Balık burcu iki gezegenin etkisi altındadır; 3. çakramızı yöneten Jüpiter ve 6. çakramızla bağlantılı olan Neptün.

Jüpiter balık insanına eli açıklık, güçlü inanış ve arayış verir. Neptün ise derin sezgi ve hayal gücü ve duyarlılık. Jüpiter tarafından yönetilen 3. çakramız içimizde dengeyi, tatminkarlığı ve beslenmeyi ifade eder. Balık burçları çok duyarlı olmalarından dolayı nabhi çakralarına çalışarak dengede kalmayı ve illüzyonlara kapılmamayı, kendileriyle barışık olmayı edinebilirler. Zararlı beslenmek ve alışkanlıklar(alkol vs.) bu çakraya zarar vererek 3. çakranın hassasiyetini ve içsel dengemizi zedeler. Kişi kolayca gerçeklikten kopabilir ve yanlış yapar hale gelebilir. O yüzden balıklar sağlıklı beslenmeye özen göstermelidirler. Balıklar ayrıca kilo almaya meyillidirler. 3. çakrada tatminkârlığımızı güçlendirerek ve gereğinden fazla yemeyerek ideal kilomuzu koruyabiliriz. 3. çakra ve Jüpiter içimizde gerçeği arayışı verir. Balıklarda da güçlü bir arayış vardır. Kendilerini gerçekleştirdikçe hayatları evrensel bir bütünlük kazanmaya başlar. Meditasyon bu burç için çok uygundur. Ancak bunu diğer insanlara vermek ve yardımcı olmak daha büyük bir tatmin sağlayacaktır.

Neptün ise Agnya çakra adı verilen alnımızda yer alan 6. çakramızı etkiler. 6. çakranın konusu affedicilik, merhamet, sadeliktir. Kişinin kendine acıması, karamsar ve olumsuz düşünceler ve geçmişten getirdiğimiz şartlanmalar 6. çakramızı olumsuz etkiler. Bu çakranın temizlenmesi ile zihnimiz bu gereksiz duygu ve düşünce birikintilerinden arınarak kendi içimizde evrensel bütünlüğü daha iyi yaşayabiliriz.

Balık burçları doğuştan gelen affedicilik ve merhamet niteliklerini kullanarak ve başkalarına olduğu kadar kendilerine de değer vererek ve öz saygı geliştirerek içlerinde var olan evrensel sevgiyi ve ruhaniyeti daha sağlıklı şekilde yaşayabilir ve evrim yolunda kendilerine ve insanlığa çok faydalı olabilirler.1 yorum:

  1. Mutluluk maddi sevinçlerden ibaret olsaydı,
    çayıra koşan öküzleri mutlu saymak gerekirdi.

    Heraclitus

    YanıtlaSil

Yorum yapmak ve siteye üye olmak isteyenler, Gmail hesabı ile siteye üye olabilir, Sitede yorum bölümünde, “yorumlama biçimi” yazan butondan “Google hesabı” yazanı seçerek yorumunuzu yazabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.