1 Ocak 2013 Salı

Soğutmasız Minyatür Kızılötesi Kamera

Türk mühendisler bir alanda daha ortaya koydukları başarılı çalışma ile yine ilke imza attılar. Mühendislerimizin yaptığı, Türkiye'nin ilk soğutmasız minyatür kızılötesi kamerası, dünyadaki benzerlerinden bir adım önde.

Türk mühendisler TÜBİTAK'ın da desteğiyle önemli bir ilki gerçekleştirdiler. Birçok alanda yaptıkları başarılı Ar-Ge çalışmaları ile Türkiye'nin adını duyuran mühendislerimiz, yaptıkları soğutmasız minyatür kızılötesi kamera ile dünyanın dikkatini çekmeyi başardılar.

Dünyada bu alanda uygulama yapan firmalar, birbirileriyle girdikleri rekabette hem en küçük ürünü hem de en ucuzunu ortaya koymaya çalışıyorlar. Bu kapsamda dünyada sadece iki firmanın üretebildiği küçüklükte kamera üretmeyi başaran Türk mühendisler, kamerayı benzerlerinden 10 kat daha ucuza mal ederek rakiplerine büyük fark attı.

Yaygın olarak otomobil ve telefonlarda kullanılan kamera, özellikleriyle dikkat çekiyor. Takıldığı araçları, yayaya çarpmamak için otomatik olarak durduran kamera, bu özelliğiyle ilerleyen yıllarda kazaların en aza indirilmesi için Avrupa Birliği standartları gereğince tüm araçlarda zorunlu hale getirilecek.

Android işletim sistemi tabanlı taşınabilir bilgisayarlar ve cep telefonlarına da kablo ile bağlanabilen kamera etkin gece görüşünün yanı sıra birçok yeniliğe de kapı aralıyor. Savunma sanayinde de önemli bir kullanım alanı olan kameralar, şimdiden yurtdışından sipariş almaya başladı.

3 yorum:


 1. Bir Özlemin İzdüşümü

  Eğri çizgiler dalgın

  İki kaşım üzerinde

  İki kaşım üzerinde bir ağrı

  Gözlerim yanıyor günlerdir

  Gözlerimde bir yangın.  Bir yanım gündelik şeyler

  Evdir ekmektir

  Yaşadığım kaskatı;

  Bir yanım olmadık türküler söyler

  Yoldur özlemdir

  Benim en güzel düşlerim

  İçimde kaldı.  Biryerlerim eksiliyor günlerdir

  Biryerlerim eriyor

  Günlerdir başımda bir esrik bulut

  Ben süt mavilerde umarken günü

  Aykırı sularda akşam oluyor.

  Şükrü Erbaş

  YanıtlaSil
 2. Sesini değil, sözünü yükseltmeli insan. Çünkü gök gürültüleri değil, yağmurlardır yaprakları yaşatan.

  Shakespeare

  YanıtlaSil

Yorum yapmak ve siteye üye olmak isteyenler, Gmail hesabı ile siteye üye olabilir, Sitede yorum bölümünde, “yorumlama biçimi” yazan butondan “Google hesabı” yazanı seçerek yorumunuzu yazabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.