6 Ocak 2013 Pazar

Çöp Toplama Robotu

Öğrenci tarafından hazırlanmış olan proje çalışmasıdır.
İrlanda'da Çöpler Nasıl Değerlendiriliyor?

İrlanda'da çöpü dışarı atma diye bir durum söz konusu değildir.
Kuzey İrlanda'nın turistik Larne kasabasında belediye Antrim sahili boyunca 19 noktaya güneş
enerjisiyle çalışan çöp kutuları yerleştirdi. Bu son teknoloji ürünü çöp kutularındaki çöp seviyesi belirli bir noktaya geldiğinde, kutunun içinde çöpleri sıkıştıran bir mekanizma harekete geçiyor. Bu işlem, sıkıştırılmış çöpler, kutunun yüzde 85'inden fazlasını dolduruncaya kadar tekrar ediliyor. Daha sonra, çöp kutusundaki bir SIM kartı aracılığıyla, belediyenin temizlik hizmetleri bölümüne, çöp kutusunun boşaltılması gerektiğini bildiren otomatik bir elektronik posta ya da kısa mesaj gidiyor. Çöpler sıkıştırıldığı için, çöp kutusu, normal bir kutunun altı ila sekiz katı daha fazla çöp alabiliyor. Daha çok turistik yerlerde uygulanmaya başladı.

1 yorum:

  1. Biz kendimizi hür sanıyoruz. Hâlbuki ellerimizde ihtiraslarımızın, kötü huylarımızın görünmez zincirleri vardır. Bileklerimize görünmez kelepçeler takılmıştır.

    Spinoza, Etika

    YanıtlaSil

Yorum yapmak ve siteye üye olmak isteyenler, Gmail hesabı ile siteye üye olabilir, Sitede yorum bölümünde, “yorumlama biçimi” yazan butondan “Google hesabı” yazanı seçerek yorumunuzu yazabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.