30 Mart 2014 Pazar

Meyve Çekirdekleri

Tema Vakfının bir dileği var.

Yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik gibi çekirdekli meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın. Hele hele çöp poşetlerine asla hapsetmeyin. Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 cm. altına gömün. Üzerine de bir bardak su dökün.

Gömme imkânınız yoksa, bir poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın. Arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz alanlara bu çekirdekleri savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir, aksine çevre için yeni hayattır. Toprak hemen o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler.

Yapılan çalışmalarda, toprağa başıboş atılan yahut dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu görülmüştür.

Daha yeşil bir ülke için, daha temiz hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için, hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, fırlatalım

Biraz duyarlı olmak dünyamızı daha yeşil ve yaşanılır yapabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yapmak ve siteye üye olmak isteyenler, Gmail hesabı ile siteye üye olabilir, Sitede yorum bölümünde, “yorumlama biçimi” yazan butondan “Google hesabı” yazanı seçerek yorumunuzu yazabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.