28 Mart 2014 Cuma

Türkiye’nin En Büyük Güneş Tarlası

Türkiye’nin En Büyük Güneş Tarlası Denizli’de Hizmete Başladı.

Güneş enerjisi potansiyeli bakımından birçok Avrupa ülkesini geride bırakan ülkemizde güneş enerjisi sektörüne yapılan teşviklerden sonuç alınmaya başlandı. 500 kWp potansiyelindeki güneş tarlası Denizli’de hizmete başladı.

Denizli Serinhisar'da 1 milyon avro yatırımla 10 bin metrekarelik alana kurulan güneş enerjisi santrali hizmete açıldı. Ayaz köyünde tarıma elverişsiz alanda bin 818 güneş paneli kullanılarak oluşturulan 500 kWp güce sahip santral, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ve Emniyet Müdürü Zeki Bulut'un katıldığı törenle açıldı.
Vali Demir, törende yaptığı konuşmada, Denizli'nin çalışkan insanıyla enerji alanında da Türkiye'de söz sahibi bir il durumunda olduğunu söyledi.

Enerji alanındaki hedeflerin artık daha büyük, bu noktada en çağdaş kaynağın güneş enerjisi olduğunu ifade eden Demir, şunları kaydetti: "Burada Denizli ve Türkiye açısından tarihe tanıklık ediyoruz. Güneş enerjisi konusunda ne kadar çok başarılı olabilirsek, bu inanılmaz kaynağı çok daha iyi değerlendirmiş olacağız fakat yapmamız gereken ve katetmemiz gereken çok aşama var. Bu, daha bir başlangıç bizim için. Denizli artık ileride bu güneş panellerini üretebilecek kent olacak. Tekstil, sanayi şehri olan Denizli artık enerjide de Türkiye'nin en önde şehirlerinden birisi olacak." Santral yatırımını yapan Hüseyin Erikoğlu ise yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alan güneş enerjisi santralini kurmak için 2005 yılından bu yana araştırma yaptıklarını anlattı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) lisanssız 500 kWp'lik yatırım için gerekli izni aldıklarını kaydeden Erikoğlu, Ayaz köyünde 20 bin metrekarelik alanın yarısını kullanarak bin 818 güneş panelinden oluşan sistemi başarıyla kurduklarını vurguladı. Yenilenebilir enerji sektöründeki gelişmeler hız kesmeden devam ederken bir sevindirici haber de Denizli’den geldi. Türkiye’nin en büyük güneş tarlası Denizli’nin Ayaz köyünde elektrik üretmeye başladı.

Erikoğlu Holding’in İtalyan ortaklarla imza attığı proje 8 yıldır devam etmekteydi. Son günlerde tamamlanan proje ise hayata geçerek elektrik üretmeye başladı. Toplamda 500 kWp kuruu güce sahip 1818 güneş panelinin kullanıldığı tarla ise 1 milyon Euro’ya mal oldu. Yaklaşık 10 bin metrekarelik tarıma elverişsiz arazide kurulan santral ülkemiz için bu sektörde atılan dev bir adım olarak nitelendirildi.

Ahmet Nuri Erikoğlu yaptığı açıklamada sektöre yatırım yapacaklara öncülük edeceklerine ve ileriki yıllarda bu sektöre yatırımlarının devam edeceklerini kaydetti.

Güneş Tarlası Nedir?

Güneş tarlası; bağımsız üniteler şeklinde birbirine paralel bağlanmış parabolik oluk kolektör gruplarından oluşan alandır. Bu üniteler, gelen güneş enerjisini 4 mm kalınlığında ve yüksek yansıtma oranına (% 94) sahip aynalar vasıtasıyla, odakta bulunan alıcı boru üzerine yansıtırlar. Parabolik oluk kolektörler grupları yatay eksen boyunca dönmelerini engellemeyen metal yapılarla desteklenmiştir. Sistemde aynaların güneşi izlemesini sağlayan bir sensör bulunur.

Kaynaklar:

►http://enerjienstitusu.com/
►http://www.eie.gov.tr/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yapmak ve siteye üye olmak isteyenler, Gmail hesabı ile siteye üye olabilir, Sitede yorum bölümünde, “yorumlama biçimi” yazan butondan “Google hesabı” yazanı seçerek yorumunuzu yazabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.