19 Ocak 2015 Pazartesi

Pembe Göl


Pembe gölün sırrı ne?


Çilekli süt görünümündeki pembe göl, görenleri şaşkına çeviriyor. Batı Afrika’da yer alan ülkelerden biri olan Senegal’in başkenti Dakar’a 35 km uzaklıkta, Atlas Okyanusunun hemen yanı başında uzanan Retba Gölü, çilekli süt görünümündeki rengi dolayısı ile pembe göl olarak anılıyor. Dünya mirasları arasında yer alan Retba Gölü, her gün yüzlerce turisti ağırlıyor. Derinliğin en fazla 3 metre olan ve insan vücudunun batmadığı göl, yüzlerce Senegallinin geçimini de sağlıyor. Gölden tuz çıkaran yerel halk, eski yöntemlerle çıkardıkları tuzu satarak geçimini sağlıyor. Yılda yaklaşık 24 ton tuzun çıkarıldığı bu gölde tuz üretimi için sadece insan gücü kullanılıyor. Tuz tepecikleri gölün hemen bitiminden yükseliyor.

Tuz üretilen gölün renginin pembe olmasının nedeni; içinde yaşayan bakterilerin güneş enerjisi kullanarak kırmızı pigment üretmesi… Gölde, bakteri dışında hiçbir canlı yaşamıyor.

Retba Gölü, dünyadaki tek pembe göl değil. Büyük çoğunluğu tuz gölü olan pembe göller, mevsimden mevsime renk de değiştirebiliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yapmak ve siteye üye olmak isteyenler, Gmail hesabı ile siteye üye olabilir, Sitede yorum bölümünde, “yorumlama biçimi” yazan butondan “Google hesabı” yazanı seçerek yorumunuzu yazabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.