23 Haziran 2012 Cumartesi

Değerler Eğitimi Duyarlılık Konusu


........................................... İlköğretim Okulu
Şubat Ayı Değerler Eğitimi “Duyarlılık“ Konulu Çalışma Raporu
İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 07/12/2010 tarihli ve 133604 sayılı yazısı gereğince, okulumuzca Değerler Eğitimi konu kapsamında Şubat ayı içerisinde “Duyarlılık” temasını işleyerek, çalışmalarında bu konuya ağırlık vermiştir.
Konuyla ilgili olarak bilgilendirici resim, şiir ve afişleme çalışmaları yapılmış, yapılan çalışmalar ayın teması başlığı adı altında okul panosunda sergilenmiştir.
Osman Bey'e ünlü İslam Alimi, Şeyh Edebali'nin verdiği öğütler tüm zamanlar için geçerlidir.
Oğul insanlar vardır şafak vaktinde doğar, akşam ezanında ölürler. Avun oğlum avun. Güçlüsün, kuvvetlisin, akıllısın, kelamlısın, ama bunları nerede, nasıl kullanacağını bilemezsen sabah rüzgarında savrulur gidersin.
Öfken ve nefsin bir olup aklını yener. Daima sabırlı, sebatlı ve iradene sahip olasın. Dünya senin gözlerinin gördüğü gibi büyük değildir. Bütün fethedilmemiş gizemler, bilinmeyenler, görülmeyenler ancak senin fazilet erdemlerinle gün ışığına çıkacaktır.
Ananı, atanı say, bereket büyüklerle beraberdir. Bu dünyada inancını kaybedersen, yeşilken çorak olur, çöllere dönersin. Açık sözlü ol, her sözü üstüne alma. Gördün söyleme, bildin bilme.
Sevildiğin yere sık gidip gelme, kalkar muhabbetin itibar olmaz.
Üç kişiye acı:
* Cahiller arasındaki alime,
* Zenginken fakir düşene,
* Hatırlı iken itibarını kaybedene.
Unutma ki, yüksekte yer tutanlar, aşağıdakiler kadar emniyette değildir.
Haklı olduğunda mücadeleden korkma.
Bilesin ki atın iyisine doru,
Yiğidin iyisine deli derler.

1 yorum:

Yorum yapmak ve siteye üye olmak isteyenler, Gmail hesabı ile siteye üye olabilir, Sitede yorum bölümünde, “yorumlama biçimi” yazan butondan “Google hesabı” yazanı seçerek yorumunuzu yazabilirsiniz.